Комунальне некомерційне підприємство
"Гадяцька міська центральна лікарня"
Гадяцької міської ради
Міністерство охорони
здоров'я України
 

Небулайзерна терапія

Дата: 20.06.2023 13:11
Кількість переглядів: 881

Небулайзерна терапія, мабуть, найбільш обговорювана тема батьків. Бум на небулайзери пов'язаний з їхніми мало не чарівними властивостями для лікування застуди  у дітей.

Але чи безпечно це і для чого насправді призначений небулайзер?

Розібратися в цьому питанні допоможе  лікар-педіатр Гадяцької міської лікарні Наталія Собко.

-Що таке небулайзер і як він працює?

-Небулайзерна терапія набуває все більшого поширення. І це зовсім не дивно, адже частка захворювань дихальних шляхів збільшується щороку.

Небулайзер - це спеціальний медичний пристрій, який перетворює рідку речовину в дрібнодисперсний туман, який дитина може легко вдихати через мундштук, або спеціальну маску, прикріплену до апарату, завдяки чому ліки потрапляють  в нижні дихальні шляхи.

- У яких випадках дійсно  необхідно мати небулайзер вдома?

- Небулайзер найчастіше використовують родини, де росте дитина, схильна до частих простудних захворювань, бронхіту (в тому числі, який протікає з бронхообструктивним синдромом), або часто рецидивуючими бронхолегеневими захворюваннями (бронхіальна астма, хронічна обструктивна хвороба легень, хронічний бронхіт, муковісцидоз).

Також небулайзер корисний при невідкладних станах - бронхоспазм, або стеноз, або для комплексного лікування кашлю з важко відокремленою мокротою.

-Які ліки вводяться за допомогою небулайзера?

- По-перше це ліки, які призводять до розслаблення гладеньких м'язів бронхів та покращують бронхіальну прохідность (бронходилататори).

На сьогодні «золотим стандартом» серед усіх бронхолітиків швидкої дії безперечно є сальбутамол (короткодіючий β2-адреноміметик) - торгова назва «Небутамол», або« Вентолін».

Важливо: інгаляція сальбутамолу застосовується лише для швидкого зняття бронхоспазму і ніяк не використовується як засіб від кашлю. Також не встановлена клінічна ефективність застосування сальбутамолу  у дітей  віком до 4 років!

На жаль, зараз респіраторна патологія дедалі частіше дебютує вже з перших днів та місяців життя дитини. У сучасних стандартах терапії гострих обструктивних станів респіраторного тракту в дітей до 18 місяців препаратами першого вибору є бронхолітики та інгаляційні глюкокортикостероїди (ІГКС).

В дітей раннього віку бронхоспазм розвивається у поєднанні з бронхореєю (набряком слизової бронхів, тому краще використовувати холінолітики (іпраторопіума бромід - торгова назва «Фрівей», або комбіновані препарати (Іпраторопіума бромід та фенотерол - торгова назва «Фрівей комбі» або «Беродуал».

Що стосується використання гормональних препаратів, найчастіше, як препарат першої дії призначається для швидкого купування задишки (стенозу) в малюків зі стенозуючим ларингітом, або для застосування під час загос­трень бронхіальної астми. На сьогодні, препаратом вибору безумовно є будесонід («Пульмікорт», або «Небуломакс»).

По-друге, для розрідження мокротиння та покращення відхаркування використовуються муколітик  -  амброксола гідрохлорид (лазолван, муколван), ацетилцистеїн (інгаміст), Лорде, Окістар та ін.

- Останнім часом в інтернеті чимало негативної інформації з приводу використання декасану.  Цікава ваша думка з цього приводу?

- Користь від інгаляційних  антисептиків звісно ж  є.

Декасан – універсальний засіб щодо всіх груп збудників (бактерії, віруси, грибки). Він покриває слизову дихальних шляхів захисною плівкою та не дає розмножуватися мікроорганізмам і проникати в організм людини. Зважаючи на мій досвід, можна говорити про безпечність цього препарату: не всмоктується, не діє системно. Декаметоксин у концентрації, що застосовується в Декасані (0,2 мг/мл), позбавлений токсичної дії. Безпечність препарату пояснюється тим, що антисептики мають селективну дію на мікроорганізми, не впливаючи на клітини людини. Тому навіть тривале використання  препарату не спричиняє жодних токсичних реакцій.

- Чи можна використовувати для інгаляцій мінеральні води?

- Використання нестерильних, газованих розчинів не передбачено для інгаляцій! Їхній лікувальний ефект можна порівняти з інгаляцією розчинів кухонної солі. Крім того, вуглекислий газ, що міститься в мінеральних водах, зовсім не корисний пацієнтам з респіраторною ­патологією, які можуть страждати від гіпоксії.

- Чи провокують інгаляції кашель?

- Може, якщо неправильно використовувати ліки. Нажаль, батьки самостійно «призначають» дітям інгаляції, і, звісно, помиляються. Так, наприклад, якщо дитина з сухим кашлем подихає муколітиком, то звісно це спровокує посилення кашлю.

- Як використовувати небулайзер для немовлят?

- Найкраще проводити процедуру, коли дитина сонна: так вона легше переносить інгаляції та менше крутиться під час використання небулайзера. У дітей раннього віку для досягнення очікуваного ефекту надзвичайно важливе значення має те, як прилягає до обличчя маска.

Якщо малюка лякає звук від приладу, можна  встановити його на рушник або килимок, щоб зменшити шум вібрації. Під час процедури необхідно тримати дитину прямо, щоб сприяти більш глибокому диханню, а отже, більше ліків досягне місця призначення.

- Які особливості застосування небулайзера в домашніх умовах потрібно знати батькам?

- Лікарські засоби для інгаляцій розбавляють тільки фізіологічним розчином (NaCl  0,9%).

При одночасному призначенні декількох препаратів необхідно дотримуватися послідовності. Першим застосовується бронхолітичний засіб, через 10-15 хвилин - відхаркувальний. Препарати-антисептики рекомендується застосовувати не раніше, ніж через півгодини після муколітиків.

Якщо після інгаляції бронхоспазмолітиками  не отримали бажаного результата протягом 30 хв, можна повторити інгаляцію в тому ж дозуванні. У випадку відсутності позитивної динаміки протягом 1 години, потрібно терміново звертатися до лікаря!

Для отримання бажаного ефекту від інгаляції потрібно щільно прикладати маску до обличчя дитини (до 1-2 років життя), старшим дітям доцільніше використовувати мундштук.

При застосуванні небулайзерів важливим є дотримання правил гігієни для запобігання контамінації мікроорганізмами: ретельно мити руки; при розведенні лікарського засобу застосовувати тільки стерильні розчини, одноразові шприци та голки; розводити препарати безпосередньо перед кожною інгаляцією; видаляти лікарські засоби з небулайзера після кожної інгаляції .

- Чи безпечні небулайзери?

- Це, мабуть, головне питання, яке цікавить усіх батьків.

Небулайзер - відмінний варіант для дітей з серйозними захворюваннями нижніх дихальних шляхів. При правильному використанні він допомагає значно полегшити дитині дихання і прибрати закладеність носа. При цьому життєво важливо використовувати для небулайзеротерапії лише ті препарати, які призначив лікар-педіатр і чітко дотримуватися правил використання. Кожен з членів родини повинен мати особис­тий набір комплектуючих для ­інгаляцій (маску або загубник, небулайзерну ­камеру). Це запобігає ризику передачі збудника інфекції в родині.

Не рекомендується використовувати для небулайзерів розчини, що містять олії, суспензії, відвари і настої трав, а також розчини еуфіліну, папаверину,  димедролу і подібні засоби, які не мають точок дії на слизовій оболонці дихальних шляхів.

При використанні гормонів необхідно ополіскувати ротову порожнину після процедури, а в разі застосування маски – вмитися не торкаючись очей.

- Все ж таки, які переваги у небулайзерів? Чи дійсно сьогодні небулайзер потрібен кожній родині?

- Звичайні інгалятори утворюють великі краплі, які осідають  лише у  верхніх дихальних шляхах, не досягаючи легенів.

Використання небулайзера дає можливість забезпечити швидку та безболісну доставку ліків безпосередньо у місце ураження та застосовувати кілька ліків одночасно. Це значно знижає ризик госпіталізації та зменшує кількість повторних візитів до лікаря.

Тому, звісно, небулайзер - це корисне пристосування, використання якого допомагає прискорити процес одужання дитини. Але, як і будь-який медичний прилад, використовувати його потрібно правильно, чітко дотримуючись рекомендацій лікаря. Тоді небулайзеротерапія буде на користь і точно не зашкодить вашому малюкові.


« повернутися

Вхід для адміністратора