Види, причини та фактори, що провокують кому
Про причини, фактори, що провокують кому та види знає лікар-інтерн відділення анестезіології та інтенсивної терапії Гадяцької міської лікарні Марина Галушко.
Кома – це важкий несвідомий стан, що характеризується порушенням найважливіших функцій організму, відсутністю свідомості і пригніченням рефлексів. Кома може настати миттєво або розвинутися протягом кількох годин чи декількох днів. Механізм її виникнення – набряк головного мозку на фоні гіпоксії внаслідок ГПМК, травми або впливу інших патологічних процесів. Симптоми стану коми у людини – відсутність свідомості й реакції на будь-які подразники. Лікування коматозного стану проводиться виключно у відділенні реанімації. Основна терапія спрямована на запобігання загибелі мозкової тканини і підтримку життєво важливих функцій організму. Розглянемо симптоматику, лікування і методику надання першої допомоги потерпілому в стані коми.
Фактори, що можуть спровокувати цей стан:
- черепно-мозкові травми та ураження електрострумом;
- інсульт, епілепсія;
- різкі коливання цукру в крові (найбільш виражені при гіпоглікемії);
- інфекції ЦНС або головного мозку;
- гіпоксія, асфіксія;
- зневоднення, втрата електролітів (блювота та діарея);
- важка ступінь інтоксикації організму;
- введення в кому за медпоказаннями (стан штучної коми).
Залежно від глибини пригнічення свідомості виділяють такі види ком: I ступеня (легка), II ступеня (помірна), III ступеня (глибока). В основі класифікації лежать різні клінічні симптоми.
Розглянемо основні причини коми.
Гіпоглікемічна кома
Розвивається в основному у хворих, які мають цукровий діабет і коригують рівень цукру у крові за допомогою інсуліну. Основні симптоми: пригнічення рефлексів, швидке прогресування порушення свідомості. Вкрай важливо звернутися за допомогою вчасно, бо процес поглиблення гіпоглікемічної коми може бути незворотнім.
Ниркова кома
Розвивається поступово. До основних симптомів такого стану належать: сухість шкіри, набряки на верхній частині тулуба, специфічний запах від хворого, одутлість обличчя, низький тиск, вузькі зіниці і високі сухожильні рефлекси. Також можливе мимовільне посмикування окремих груп м'язів.
Гіпертензійна кома
Виникає в результаті різкого підвищення внутрішньочерепного тиску. Кома розвивається швидко через стиснення деяких відділів мозку і супроводжується брадикардією, блювотою, рідкою частотою дихання, критично високим артеріальним тиском. Під час консультації лікар розповість, як можна допомогти хворому в такому стані і в якому положенні необхідно транспортувати постраждалого у стані коми.
Симптоми коми різної тяжкості.
Важливо знати, чим стан коми відрізняється від непритомного стану.
Кома легкого ступеня. Основні симптоми – млявість, хворий не йде на контакт, проте на біль відкриває очі.
Кома помірної тяжкості. Хворий не реагує на біль, світло, звуки і перебуває в ступорі. АТ знижується, серцевий ритм прискорюється. Може спостерігатися хаотична рухова активність кінцівок і мимовільне випорожнення.
Глибока кома. У хворого порушуються дихання, всі рефлекси, спостерігається стрімке падіння артеріального тиску.
За комою III ступеня слідує клінічна смерть.
Діагностика
При постановці діагнозу важливо опитати людей, що оточували хворого, і провести диференціацію коми за допомогою шкали Глазго. Після ретельного огляду лікар призначить аналізи крові (загальний, біохімію і на гормони), аналіз сечі, печінкові проби, спинномозкову пункцію, КТ головного мозку, МРТ голови і енцефалограму. Після отримання результатів буде призначений курс лікарської терапії. Кожен вид коми потребує специфічного лікування та підходу до вибору тактики ведення пацієнта.
Лікування діабетичних ком
Лікування коми здійснюється у відділенні реанімації. Першочергове завдання лікарів – стабілізація стану пацієнта і підтримання його життєвих функцій. Подальше лікування буде залежати від результатів проведених аналізів.
Особливості терапії при різних видах коми:
- антибіотикотерапія – за наявності запалення;
- корекція водно-сольового балансу інфекції;
- протисудомні препарати – при епілепсії;
- антикоагулянти – при гострій ішемічній хворобі;
- дезінтоксикація організму – при будь-яких отруєннях;
- інсулінотерапія при ознаках кетоацидотичної коми.
У період коми дуже важливо приділити увагу догляду за хворим: це профілактика пролежнів, обробка шкіри, годування і правильне харчування.
Вегетативний стан після коми
Вегетативний стан (апалічний синдром) – стан після виходу із коми, коли пацієнт повністю дезорієнтований у просторі. У хворого збережені періоди сну і неспання, кардіореспіраторна функція і рефлекси. Але немає розуміння самого себе і власного оточення.
Вегетативний стан після коми розвивається через ураження півкуль головного мозку, причинами якого можуть стати травми, інфекції, ішемія.
Прогноз
Прогноз залежить від ступеня ушкодження головного мозку і першопричин. У медичній практиці шанси хворого на вихід з коми оцінюються так: при комі I ступеня – прогноз сприятливий; при комі II – сумнівний, але є шанс на одужання; кома III ступеня у більшості випадків закінчується смертю.
Бережіть себе та вчасно звертайтеся за медичною допомогою.