Комунальне некомерційне підприємство
"Гадяцька міська центральна лікарня"
Гадяцької міської ради
Міністерство охорони
здоров'я України
 

Особливості догляду за немовлям в перший місяць життя

Дата: 02.05.2024 11:21
Кількість переглядів: 167

2 травня відзначають День немовляти. Про особливості догляду за немовлям в перший місяць життя розповідає лікар-неонатолог, педіатр Гадяцької міської лікарні Інна Мамічева.

Що потрібно знати про новонароджену дитину?

У перші дні новонароджений відчуває стрес та адаптується до навколишнього середовища. Догляд за новонародженим важливий для його здоров'я, тому матері необхідно знати правила годівлі, гігієни та взаємодії з дитиною.

Новонародженою дитина вважається від моменту появи на світ і до 28 дня свого життя. Батькам необхідно знати особливості фізіології та поведінки немовляти у перші тижні життя. Фізіологічні особливості дитини на першому місяці життя:

 • зір малюка ще не сформовано, тому може спостерігатися косоокість;
 • шкіра може мати жовтий колір через збільшення білірубіну (жовчного пігменту) у крові. Жовтяниця проходить впродовж одного-двох тижнів і не потребує лікування в більшості випадків;
 • дихання нерівномірне та часте. Слизові оболонки органів дихання швидко пересихають, тому потрібно зволожувати повітря у приміщенні;
 • у перший тиждень життя у новонароджених відбувається фізіологічна втрата ваги (до 10% від загальної маси тіла), що пов'язане з втратою вологи через шкіру та легені при диханні;
 • мускулатура слабо розвинена, немовля приймає внутрішньоутробну позу (ноги зігнуті, руки притиснуті до тулуба, кулаки стиснуті);
 • серцебиття становить 110-140 ударів за хвилину. Частота серцевих скорочень може змінюватись;
 • спостерігається коливання (від 36,5 до 37,5 градусів). Необхідно підтримувати комфортну температуру в приміщенні (20-22 градуса) та не вкривати малюка;
 • може спостерігатися збільшення зовнішніх статевих органів та грудних залоз через присутність у крові немовляти материнських гормонів. У дівчаток може у перші дні виділятися кров чи слиз з піхви;
 • на голові наявне тім'ячко (неокостеніла ділянка склепіння черепа), яка поступово затягується та не завдає болю новонародженому;
 • кількість сечовипускань новонародженого становить приблизно 10-25 разів на добу, частота випорожнень становить від п'яти до десяти разів на день.

Що включає щоденний догляд за новонародженим?

Щоденний догляд за новонародженим має забезпечувати здоров'я, безпеку та комфорт дитини. Догляд за новонародженим у перший місяць включає:

 • грудне вигодовування. Немовлята повинні отримувати молоко за вимогою, так часто, як дитина потребує. Правильно прикладати новонародженого до грудей для годування потрібно так, щоб шия, голова та спина дитини не скручувалися, а перебували у рівному положенні;
 • гігієну новонародженого. Дитяча гігієна для новонароджених повинна включати купання кожного дня з дитячими гігієнічними засобами та підмивання при зміні підгузника. Також щоденний гігієнічний догляд за новонародженим включає протирання обличчя, рук та очей ватою, змоченою кип'яченою водою. Догляд за вухами новонародженого передбачає протирання ватними тампонами чи дитячими серветками вушних раковин без проникнення у слуховий канал. Ніс немовляти необхідно очищати від слизу та промивати соляним розчином;
 • своєчасну заміну підгузків. Дитині до місяця необхідно міняти підгузки кожні три-чотири години;
 • забезпечення комфортних умов сну. Необхідно використовувати дитяче ліжечко з безпечними бортиками та забезпечити комфортну температуру в кімнаті для сну (21-23 градусів);
 • захист шкіри новонародженого від негативного впливу навколишнього середовища (використання комфортного одягу за сезоном).

 

 

Як правильно мити новонароджену дитину?

Всесвітня організація здоров'я не рекомендує купати немовля впродовж перших 24 годин його життя. Після загоєння пупка необхідно мити немовля кожного дня, використовуючи дитячу ванну. Правила гігієни новонародженого:

 • температура в кімнаті для купання має бути не нижче за 21-24°C;
 • оптимальна температура води для миття дитини має бути 37-37,5°C;
 • при митті потрібно використовувати безпечну дитячу ванну, що має не слизьку поверхню та відповідає розмірам малюка;
 • час купання новонародженого має становити від 5 до 10 хвилин;
 • необхідно однією рукою підтримувати голову дитини, а іншою — поливати її водою;
 • допустимо використовувати лише дитячі засоби для догляду для миття голови та тіла малюка.

Гігієна новонароджених хлопчиків включає миття пеніса без відтягування крайньої плоті. У геніталіях новонароджених хлопчиків може залишатись смегма (білі виділення під крайньою плоттю). Догляд за новонародженим хлопчиком передбачає обмивання статевого члена лише зовні, щоб не травмувати крайню плоть. Догляд за новонародженою дівчинкою включає видалення первісної смазки в області піхви. Не можна використовувати засоби для інтимної гігієни, достатньо протирання статевих губ ватним диском, змоченим водою.

Після купання немовля необхідно витирати рушником, уникаючи розтирання шкіри. За наявності почервоніння та подразнень на тілі дитини потрібно нанести на проблемні місця кремом для новонароджених.

Чи потрібно підмивати немовля після кожного сечовипускання?

Підмивати немовля педіатри рекомендують при кожній зміні підгузка, щоб залишки калу та сечі не подразнювали шкіру. Тримати новонародженого під час підмивання необхідно животом вгору, підтримуючи голову дитини. Підмивати немовля необхідно теплою проточною водою. За відсутності можливості підмити дитину при зміні підгузка (у лікарні, на прогулянці) можна користуватися вологими дитячими серветками.

Мити дівчинку необхідно зверху донизу, щоб бактерії з заднього проходу не потрапили у піхву. Підмивати новонародженого хлопчика можна з будь-якої сторони. Після підмивання необхідно дати шкірі просохнути та провітритися перед надяганням підгузка.

Як доглядати за шкірою новонародженого?

Задля здоров'я шкіри новонародженого необхідно підтримувати комфортну температуру (20-22°C) та вологість (50-60%) у приміщенні. Також необхідно уникати потрапляння на шкіру прямих сонячних променів, використовувати одяг з натуральних тканин, які не викликають подразнення. Догляд за тілом новонародженого включає:

 • гігієнічні процедури (купання та підмивання);
 • зволоження шкіри. Для профілактики сухості та лущення шкіри новонародженого необхідно користуватися натуральними оліями чи дитячими зволожувальними кремами;
 • обробку складок шкіри. Щодня потрібно очищати та зволожувати складки дитини в області сідниць, шиї, паху, пахв;
 • повітряні ванни. Після купання та при зміні підгузка необхідно дати шкірі провітритися для профілактики утворення попрілостей;
 • використання крему від попрілостей за появи подразнення шкіри під підгузком.

Дитяча косметика не повинна містити агресивних та алергічних інгредієнтів (сульфатів, парабенів, ароматизаторів). Рекомендується використовувати дитячі доглядові засоби, що мають у складі пантенол, гліцерин, натуральні олії (мигдальне, оливкове).

Що робити з попрілостями у новонародженого?

Попрілості у новонароджених з’являються через реакцію шкіри на зовнішні подразники (вологість, компоненти косметики, несвоєчасну заміну підгузків). Пелюшковий дерматит виникає через подразнення шкіри від контакту з сечею та калом і проявляється у вигляді висипу в області сідниць і геніталій. Симптоми попрілостей у дитини:

 • лущення шкіри;
 • яскраво-червоний висип;
 • виразки та пухирці на шкірі;
 • набряклість та почервоніння дерми.

У новонароджених дівчаток висип може локалізуватися в області піхви, у хлопчиків попрілості найчастіше з'являються на яєчках і статевому члені. За появи подразнень на шкірі дитини необхідно записатися на консультацію до дитячого дерматолога. Лікар проведе огляд новонародженого та призначить мазь від попрілостей, що знімає подразнення шкіри. Лікування попрілостей у новонароджених може включати протизапальні, ранозагоювальні та антиалергічні засоби. Також дитячий дерматолог може призначити крем під підгузник з цинком, який прискорює загоєння ран.

Як обробляти пупок у новонародженого?

Догляд за новонародженим у перші дні включає догляд за пупковою ранкою. Пупок у новонародженого загоюється впродовж одного-двох тижнів. Поки пупкова ранка не загоїться, необхідно стежити, щоб вона була чистою та сухою. Також необхідно стежити, щоб на пупочну рану не потрапила волога та використовувати підгузки для новонароджених з вирізом для пупка. Обробляти пупок зеленкою чи йодом не потрібно, оскільки можна залишити опік на шкірі дитини.

Чи потрібно прибирати скоринки на голові у немовляти?

«Молочні» скоринки на голові новонародженого можуть з'являтися через нерозвиненість потових і сальних залоз. Кірочки не завдають болю та дискомфорту малюкові, не вимагають спеціального лікування. Щоб покращити стан шкіри голови у немовляти, можна змастити скоринки зволожуючим маслом або кремом для їх розм'якшення. Потім необхідно розчесати шкіру м'якою щіткою та помити голову дитячим шампунем.

Після купання не можна терти шкіру голови новонародженого рушником, можна промокнути залишки води ніжними масажними рухами. Також не можна зривати скоринки на голові, оскільки можна травмувати шкіру.

Як обрізати нігті немовляті?

Перший раз підстригати нігті немовляті рекомендується через 14 днів після народження. Обрізати нігті потрібно обов'язково, оскільки новонароджений не контролює свої рухи та може травмувати шкіру нігтями, що відросли. Правила підстригання нігтів новонародженому:

 • використовувати спеціальні дитячі ножиці з закругленими краями, щоб не травмувати дитину;
 • обробити інструмент антисептичними засобами перед використанням;
 • нігтям на руках необхідно надавати овальної форми, нігті на ногах обрізаються по прямій;
 • не обрізати нігтьову пластину дуже коротко, щоб не травмувати шкіру пальців (від краю нігтя потрібно залишити 0,5-1 мм).

Зручно підстригати нігті немовляті після купання, оскільки від теплої води вони стають м'якшими. Якщо малюк вередує та не дає зробити манікюр, краще обрізати нігті, коли він засне

Чи потрібно сповивати новонародженого?

При догляді за немовлям у перші тижні життя можна використовувати сповивання, оскільки замкнутий простір створює у малюка відчуття затишку, як в утробі матері, та допомагає йому заспокоїтися. Сповивання під час сну може допомогти дитині швидше заснути та тримати її тіло в правильному положенні (лежачи на спині).

Педіатри не рекомендують використовувати туге сповивання, оскільки воно обмежує рухи дитини та може призвести до розвитку дисплазії тазостегнових суглобів. Також сповивання може сприяти перегріву тіла дитини. Рішення про сповивання повинні приймати батьки, ґрунтуючись на відчуттях та реакціях немовляти. Можна використовувати вільне сповивання, якщо дитина спокійно спить і не намагається вибратися з пелюшки.

Як часто міняти підгузок новонародженому?

Дитина, молодша за місяць, може мочитися 20-25 разів на добу, тому необхідно постійно стежити за наповненістю підгузка та сухістю шкіри. Міняти підгузок новонародженому потрібно кожні три-чотири години. Необхідно вибрати підгузки, які добре утримують вологу та не викликають подразнення шкіри дитини. Обов'язково змінити підгузок потрібно після дефекації, перед сном та прогулянкою.

Як часто міняти одяг та білизну немовля?

Догляд за новонародженим у домашніх умовах передбачає підтримку в чистоті одягу та постільної білизни для профілактики бактеріальних інфекцій. Частота заміни одягу та білизни немовляти:

 • особистий одяг — не менше, ніж один раз на день. Також замінити одяг необхідно, якщо дитина зригнула чи забруднилася.
 • постільна білизна — не рідше, ніж один раз на тиждень. Наволочку для подушки слід міняти щотри дні;
 • рушник — один раз на три дні. Після кожного використання потрібно просушувати рушник, оскільки у вологому середовищі швидше розмножуються бактерії.

Одяг для немовлят повинен бути з натуральних матеріалів (бавовни, льону), які не викликають подразнення шкіри. Для прання речей новонародженого необхідно використовувати дитячі порошки без агресивних та алергенних компонентів. Одягати дитину потрібно на один шар одягу більше, ніж дорослого. У перші місяці життя необхідно прикривати шкіру дитини від ультрафіолетових променів і стежити, щоб малюк не перегрівався.

Як укладати спати новонародженого?

Перший місяць життя немовлята сплять від 16 до 20 години на добу та прокидаються кожні три-чотири години для годування. Новонародженим рекомендується спати в дитячому ліжечку, але в одній кімнаті з батьками, щоб вони могли швидко реагувати, коли дитина прокинеться. Рекомендації, як укладати спати новонародженого:

 • дитяче ліжко має бути безпечним, мати міцні бортики, жорсткий матрац;
 • не можна накладати на ліжечко речі (пледи, подушки, іграшки), щоб уві сні вони не перекрили дихання дитині;
 • новонароджений повинен спати на спині для уникнення синдрому раптової дитячої смерті;
 • температура в кімнаті для сну має бути 20-22°C;
 • перед сном необхідно провітрити кімнату, погодувати дитину та переодягнути її в чистий одяг.

Одяг для сну повинен бути з натуральних матеріалів, що пропускають повітря. Перегрів дитини збільшує ймовірність синдрому раптової дитячої смерті, тому не слід кутати новонародженого на ніч, достатньо комбінезону для сну чи простирадла, ковдри. Не рекомендується туге сповивання дитини під час сну, оскільки воно сковує рухи та може призвести до пошкодження суглобів.

Допомагають швидше заснути малюку читання казки, співи колискової, спокійна розслаблююча музика. Також необхідно приглушити світло у кімнаті, щоб яскраве освітлення не дратувало очі новонародженого.

Як заспокоїти немовля, що плаче?

Плач — природний спосіб дитини повідомити про свої потреби та дискомфорт. За допомогою плачу немовля може сповіщати про голод, втому, дискомфорт від мокрого підгузка, перегрівання чи переохолодження. Способи заспокоїти новонародженого:

 • прикласти дитину до грудей;
 • змінити підгузок та одяг;
 • взяти на руки та ритмічно похитувати малюка;
 • погладжувати спину дитини;
 • зробити легкий розслабляючий масаж рук та ніг;
 • увімкнути спокійну розслаблюючу музику чи пристрій з білим шумом;
 • викупати немовля в теплій ванній;
 • сходити на прогулянку (якщо дозволяє погода).

Маленькі діти можуть плакати від нудьги, необхідно зайняти малюка чимось цікавим (дати брязкальце, пограти та поговорити з ним). Занадто довгий та інтенсивний плач може свідчити про погане самопочуття новонародженого. Якщо дитина продовжує плакати під час задоволення всіх її потреб, необхідно проконсультуватися з педіатром

Як спілкуватися з новонародженим?

Новонароджені не розуміють сенсу слів, але добре відчувають інтонацію та тембр голосу батьків. З немовлям необхідно говорити спокійно та тихо, малюки відчувають роздратування в голосі, можуть реагувати плачем на крик матері. Слова, звернені до малюка, можна говорити повільніше та повторювати кілька разів. Також необхідно налагодити візуальний контакт з дитиною, щоб вона розуміла, що слова звернені до неї.

Для розвитку мови корисно багато спілкуватися з новонародженим, читати йому дитячі книги, співати колискові. Також необхідно налагодити тактильне спілкування з дитиною, брати її на руки, притискати до себе, погладжувати, щоб малюк відчував теплоту та турботу батьків.

Коли можна починати гуляти з немовлям?

Гуляти з новонародженим можна відразу після виписки з пологового будинку, якщо малюк добре почувається, а на вулиці хороша погода. Слід утриматися від прогулянок за температури повітря менше, ніж -5 градусів і більше +30. У новонародженого не розвинена терморегуляція, тому він почуватиметься некомфортно за високої чи низької температури.

Перші прогулянки мають бути нетривалими (15-20 хвилин). З розвитком малюка тривалість прогулянок можна поступово збільшувати. Необхідно стежити, щоб малюку не було холодно, щоб він не перегрівався. У холодну пору року знадобиться багатошаровий теплий одяг з натуральних тканин, також у коляску потрібно покласти ковдру, якщо малюк змерзне. У сонячну погоду необхідно використовувати одяг, що пропускає повітря. Обов'язково потрібно надягати головний убір для захисту голови від перегріву та переохолодження.

Як зрозуміти, що новонароджений погано почувається?

Зрозуміти, що новонароджений погано почувається, можна за тривалим і сильним плачем. Інші симптоми нездужання дитини:

 • блідість або синюшність шкіри;
 • підвищення температури;
 • рясний висип на обличчі чи тілі;
 • млявість та апатичність;
 • кашель та хрипи при диханні;
 • зміна кольору чи консистенції калу та сечі;
 • рясне блювання;
 • порушення сну (безсоння чи постійна сонливість);
 • відмова від годівлі.

Дані симптоми можуть свідчити про вірусні та бактеріальні захворювання у дитини та вимагають звернення до педіатра. При утрудненні дихання новонародженого, судомах та високій температурі (вище за  39 градусів) необхідно викликати швидку допомогу.

Як зрозуміти, що у новонародженого є відхилення?

Розвиток дитини по місяцях передбачає наявність певних навичок, набір ваги та збільшення зросту. Навички новонародженого повинні включати:

 • реакцію очей на світло;
 • володіння руками (стискає пальці в кулачок, є хапальний рефлекс);
 • реакцію на голос матері (повертає голову);
 • смоктальні навички (новонароджена дитина шукає груди чи соску, відкриває рота, коли зголодніла).

Надбавка у вазі за перший місяць життя дитини повинна становити мінімум 500 грам. Якщо новонароджений не демонструє смоктальних та ковтальних навичок, не реагує на зовнішні подразники, необхідно проконсультуватися з педіатром щодо відхилень у розвитку немовляти.

Що не можна робити з новонародженою дитиною?

Дитина в перший місяць життя чутлива до зовнішніх подразників, має слабку імунну систему та не контролює свої рухи, тому необхідно уважно доглядати за малюком і не залишати його без нагляду. Що не рекомендується робити з новонародженою дитиною:

 • укладати спати на живіт та в одне ліжко з батьками;
 • використовувати жорсткі подушки та м'які матраци, щоб не деформувати хребет;
 • одягати в тісний одяг;
 • носити дитину без підтримки голови;
 • курити в приміщенні, де знаходиться немовля;
 • перегрівати та переохолоджувати малюка;
 • залишати дитину в підгузку після спорожнення та без своєчасного підмивання;
 • залишати плач дитини без реакції;
 • займатися самолікуванням.

Не можна трусити дитину, щоб вона заспокоїлася, оскільки різкі рухи можуть призвести до струсу мозку. Також не рекомендується відвідувати місця з великим скупченням людей, оскільки можна заразитись вірусними захворюваннями (ГРВІ, грипом). Не можна ігнорувати симптоми нездужання дитини. З появою ознак застуди, захворювань шлунково-кишкового тракту, проблем з диханням необхідно відразу звернутися до педіатра.

 

 

 


« повернутися

Вхід для адміністратора