Як вберегтися від сонячних опіків?
Сонце ― джерело життя на землі. Немає ніяких сумнів, що невелика кількість сонячного світла ― це корисно (насамперед це покращення загального психологічного стану, синтез Вітаміну D, навіть можна згадати про лікування псоріазу та ін.). Але слід пам`ятати, що надмірне перебування на сонці призводить до передчасного старіння шкіри (втрата її еластичності, поява зморшок), утворення сонячних опіків та такого небезпечного захворювання, як меланома (рак шкіри).
У людей, які багато часу перебувають під прямим впливом сонячних променів є найбільша ймовірність отримати сонячний опік. Це і відпочиваючі на морі, і любителі засмагати, і дачники, та й просто люди, які довго гуляють на вулиці в спекотну погоду («години пік»). Цим групам ризику в першу чергу треба знати як не отримати сонячний опік та вберегтися від сонячних променів.
Лікар-дерматовенеролог Гадяцької міської лікарні Тетяна Савченко має декілька порад:
- Сонцезахисний крем. При виході на вулицю, використовувати сонцезахисні креми з SPF: взимку SPF-15, влітку SPF-30, при подорожі в спекотні країни ― SPF-80 чи 100. Наносити його потрібно хоча б за 20-30 хвилин до виходу на вулицю. Потрібно врахувати, що якщо ви будете купатися, то після впливу води, потрібно повторно наносити сонцезахисний крем.
- Бальзам для губ. Губи згоряють набагато швидше шкіри, так що потрібно завжди його мати при собі.
- Дотримання «часових рамок». У проміжок з 10.00 до 16.00 сонце отримання сонячного опіку або перегріву максимальна. Саме з цієї причини в цей час доби, по можливості, потрібно обмежити своє перебування на відкритому сонці
- Сонцезахисні окуляри. Вплив УФ-випромінівання викликає такі хвороби очей, як фотокератит і фотокон’юнктивіт (запалення рогівки і кон’юнктиви). Хронічний (постійний) вплив УФ-променів може викликати катаракту (помутніння кришталика, що призводить до погіршення зору), птерігіум (біле утворення на поверхні ока) і навіть плоскоклітинну карциному рогівки. Тому слід носити сонцезахисні окуляри з 99-100-відсотковим захистом від UV-A і UV-B променів.
- Одяг з натуральних матеріалів. Щоб легше було пережити спеку – одягайте вільний одяг, виключно з натуральних матеріалів (льон, бавовна). Ці тканини добре дихають і допоможуть уникнути теплового удару. Також потрібно пам’ятати про головний убір.
- Зручне взуття. Це можуть бути відкриті сандалі спортивного типу, босоніжки. Від чого відмовитись: від взуття яке щільно прилягає, а також від кросівок та шкарпеток.
- Напої. Всі добре знають, що в спеку особливо хочеться пити. Аби запобігти перегріванню, пийте багато рідини. Тому із напоїв намагайтесь вживати соки, негазовану воду та несолодкі компоти, носіть їх завжди з собою.
Що не можна робити при сонячних опіках
Сонячний опік – це запалення, яке утворюється на шкірі, внаслідок тривалого впливу ультрафіолетових або штучних променів (наприклад в солярії). Промені проникають в шари епідермісу і провокують біль, почервоніння, набряк та навіть появу пухирів (2-3 ступінь опіку). Тому чого категорично не можна робити при сонячних опіках:
- продовжувати залишатися на сонці. Потерпілого слід перенести (перевести) у прохолодне місце без доступу прямих сонячних променів;
- прикладати до опіку крижані компреси, це пошкоджує дерму (шар шкіри), в результаті тканини відмирають. Досить компресів зі звичайною прохолодною водою;
- використовувати щітку (мочалку) та промивати опік милом (такі дії ще більше пошкоджують уражену сонячним опіком ділянку), більш доречним буде прийняти прохолодний душ.
- застосовувати засоби, що містять спирт (спиртові препарати ще більше травмують шкіру, тим самим можна отримати ще й хімічний опік). Пошкоджену шкіру можна обробити водорозчинними препаратами – хлоргексидин («мірамістин»);
- обробляти сонячні опіки вазеліном та/або кремами жирної консистенції. Подібні засоби утворюють плівку, яка перешкоджає циркуляції шкіри, в результаті чого шкіра продовжує нагріватися. В такому випадку краще мати в домашній аптечці Пантестин (гель) — це засіб, який сприяє загоєнню, одночасно надає антибактеріальну, протизапальну та знеболювальну дію. Загоєння шкіри буде відбуватися швидше, оскільки діючі компоненти підсилюють відновлення клітин;
- займатися уринотерапією (будь-які опіки категорично заборонено обробляти сечею, оскільки можна занести інфекцію);
- мастити опікові ділянки сметаною чи соняшниковою олією, таким чином пори закриваються жиром і шкіра невзмозі дихати;
- проколювати утворені на шкірі пухирі, такий спосіб небезпечний, можливе вторинне зараження;
- пити алкоголь, каву та чай, так як ці напої володіють сечогінною дією, тим самим зневоднюють організм.
Будьте завжди здорові!