Комунальне некомерційне підприємство
"Гадяцька міська центральна лікарня"
Гадяцької міської ради
Міністерство охорони
здоров'я України
 

Що потрібно знати про резус-конфлікт при вагітності?

Дата: 26.09.2024 09:26
Кількість переглядів: 92

Фото без опису

Резус-конфлікт – це продукування організмом матері антитіл до резус-фактора малюка, якого вона виношує. Він розвивається тільки в тому випадку, якщо вагітна, в якої кров резус-мінус виношує малюка з резус-плюсом. В цьому випадку дитина успадкувала резус-плюс від свого батька. Більше про резус-конфлікт знає лікар-акушер-гінеколог Гадяцької міської лікарні Юрій Стаднік.

Резус-фактор – це білок, який розміщується на еретроцитах крові. Якщо він є, то люди відповідно, мають кров резус-плюс. Це переважно 85% населення планети. Якщо його немає, то це люди резус-мінусні. 

Резус-конфлікт відбувається, коли в організмі резус-мінусної жінки поступають еритроцити плоду, в якого резус-плюс. 

Тоді імунна система матері починає виробляти спеціальні білки - антирезусні антитіла, направлені на знищення  еритроцитів дитини.

Це є небезпечно тим, що виникає руйнація самих червоних кров'яних тілець дитини. Відповідно, в плода виникає анемія, збільшується кількість білірубіну. Може виникати важка форма гемолітичної хвороби, яка може закінчитись загибеллю дитини.

Пошкодження плода при резус-конфлікті можливе при таких умовах:

  1. Попереднє потрапляння еритроцитів (червоних кров'яних тілець) плода в кровоток матері. Це зазвичай при  пологах (особливо ускладнених), травмах вагітних, хірургічних втручаннях (амніоцентез або кордоцентез) та при абортах. Даних щодо сенсибілізації (продукування антитіл) при позаматковій вагітності немає.
  2. Просочування через плаценту антирезусних антитіл від матері в кровоток плоду.

 

Існують такі фактори ризику розвитку резус-конфлікту:

 - для вагітних, які виношують повторно. При першій вагітності ризики мінімальні, так як в нормі кров матері і плода не змішується;

 - для жінок, які в минулому мали аборти, ускладнені вагітності, пологи: відшарування нормально розташованої плаценти, чи наявність гематоми.

Профілактика: 

  1. Надійна контрацепція для запобігання абортів у жінок з резус-мінус кров’ю.
  2. Профілактика ускладнень вагітності та пологів.
  3. Введення антирезусного імуноглобуліну після аборту резус-мінус жінкам не пізніше 72 годин, або після пологів, якщо народилась резус-плюс дитина. Цей препарат знищує еритроцити плода, які могли потрапити в кровоток матері, таким чином запобігає сенсибілізації і продукуванню антитіл.
  4. Пропонується введення антирезусного імуноглобуліну в 28-32 тижні вагітності для запобігання резус-конфлікту НАСТУПНОЇ вагітності резус-плюс плодом.

« повернутися

Вхід для адміністратора